Get to know the staff at Queen Anne's, Caversham. Staff can be reached via the School Office on 0118 918 7300.

Senior Leaders

 

Senior Leaders Structure

Academic Team

 

Head of Scholars

Miss Jo Clarke MA (Reading), PGCE (Hull)
Head of Public Speaking and Model United Nations CoordinatorMr Michael North MA (Aberdeen) SCITT (Astra)
Head of Teaching and LearningMrs Anna Spellman BA PGCE (Reading)
Head of Monitoring and TrackingMr Derek Bottomley BSc (Leeds), PGCE (Oxford)
Head of Careers Mrs Kelly Odell BSc (Brunel) Level 6 Diploma in Careers Advice and Guidance (Open University)
Educational Visits Coordinator

Miss Tiffany Lee BSc (London) MSc

Enterprise and Tycoons            Mrs Andrea Robinson BA (Leeds) PGCE (Lancashire)

 

 

                                                   

Art & Design
Head of ArtMr George Tarrant PGCE (Secondary) Art and Design, QTS (University of London)
Art & Design

Miss Joanna Brooks BA (Farnham) (Maternity Cover)

Mrs Tanika Ahluwalia BA (Reading), MA (Australia) (Maternity Leave)

Art & Design and TextilesMrs Beverley Brooke-Mee Dip in Educ (University of Rhodesia) Dip History of Art & Architecture, Dip of Higher Education (TVU)
Art Technician Mrs Karen Vass
AnimationMr Peter Lang
Boarding Houses
Holmes Senior Boarding House
House ParentMrs Ella Ormerod (Maternity Leave Autumn 2023)
Deputy House ParentMiss Abigail Marsh (Acting House Parent Autumn 2023)
Deputy House ParentMiss Harriette Wimble (From Autumn 2023)
Matron

Mrs Vivienne Simmons

Mrs Amanda Patterson

Graduate AssistantMiss Sharika Benny BA (Mahatma Gandhi)
Maddock Senior Boarding House
House ParentMrs Sophie Birkbeck
Deputy House ParentMrs Lauretta Szram
MatronMrs Leanna Morris
Graduate AssistantMiss Tabitha Malcolm BA (Sheffield)
Michell Junior Boarding House
House ParentMrs Heidi Blunt 
House ParentMr Gary Blunt
Deputy House ParentMiss Tiffany Lee
MatronMrs Ali Bird
Matron

Mrs Sarah Macleod (Maternity Leave)

Mrs Sandra Smith (Maternity Cover)

Graduate Assistant Miss Olivia Charlton
Graduate AssistantMiss Jai Standing
Wilkins Senior Boarding House
House ParentMiss Aimee Rutherford
Deputy House ParentMiss Sinead Levack
MatronMs Sarah Hawkins
Graduate AssistantMiss Luciana Lee BA (Hong Kong)
Chapel
ChaplainRev Rachel Ross Smith BSc (York) PGCE (Cambridge) MA (Sheffield) MA (Leeds)
Criminology
Teacher of CriminologyMr Ben Stephenson BSc (Warwick) MSc (Loughborough) GTP
Teacher of CriminologyDr Amy Fancourt BSc (Durham) MSc (University of London) PhD (Goldsmiths, London)

 

Domestic Staff
 

Mrs Kinga Broza

Cleaning Supervisor and Residential Liaison Officer

 

Miss Amanda Patterson

Housekeeper

 

Miss Malgorzata Bialek 

 

 
 

Mrs Wendy Absolom

 

 

Ms Andrea Bedwell

 

 

Mrs Jennifer Brown

 

 

Miss Barbara Czosnyka

 

 

Ms Kasia Gora

 

 

Mrs Jean Goswell

 

 

Mrs Monika Groblica

 

 

Mrs Lorraine Kenny

 

 

Ms Kataryzna Klos

 
 

Mrs Tanya Blissett

 

 

Mrs Edyta Mazurek

 

 

Miss Alarnah Ward

 
 

Mrs Christina Norris

 

 

Mrs Rosemary Seymour-Clarke

 

 

Mrs Linda Taylor

 

 

Drama
Head of DramaMr Rhodri Punter BA (Wales)
Speech and DramaMrs Suzanne Durham BA MA (Buckingham)
Speech and DramaMrs Natalie Scott BA ATCL (Middlesex)

 

Economics
Head of Economics & Business Mrs Anne Tynan BA (Manchester)
Teacher of BusinessMrs Andrea Robinson BA (Leeds) PGCE (Lancashire)
English
Head of EnglishMrs Anna Spellman BA PGCE (Reading)
Second in Department & Head of KS3 EnglishMrs Shi Ying Bradley PGDipEd (Birmingham) MA (Warwick) BC (Malaysia)
Head of KS5 EnglishMr Steven Jackson BA (East Anglia) PGCE (East London)
Teacher of EnglishMr Michael North MA (Aberdeen) SCITT (Astra)
Teacher of EnglishMiss Anneka Potts-Lewis BA (Reading) SCITT (Astra)

 

English as an Additional Language
Head of EALMiss Claire Blueitt BA (Cardiff)
EALMr Adrian Grose-Hodge BA (Exeter) MA (King’s College, London) PGCE (CCCU) ADTLLS (Cambridge) DELTA (UCL)
EALMr Mark Gerrard BA (Staffordshire) PGCE (Bath) Postgraduate Certificate in Bilingualism in Education (Birmingham) Dip TESOL

 

Geography
Head of GeographyMiss Joanne Clarke MA (Reading), PGCE (Hull)
Teacher of GeographyMrs Linda McGrenary BEd (Strathclyde)
Teacher of GeographyMrs Amber Tate BA (Leeds), PGCE (Newcastle)
Teacher of GeographyMrs Harriet Charters BSc (Cardiff) PGCE (Reading)
Health Centre
Senior NurseMrs Georgie Sullivan
Health Centre Assistants 

Mrs Shelley Wright

Ms Wendy Hines

History
Head of History and PoliticsDr Kirsten Smith BA MA PhD (Lancaster)
HistoryMrs Victoria Kay-Barrero PGCE (UCL Institute of Education), BA (Liverpool) 
HistoryMr Oliver Grant-Fuidge BA (Twickenham) QTS
ICT & Computer Science
Head of Digital Strategy & Head of ComputingMr Andrew Dax BSc (Oxford Brookes)
Computer Science & Head of KS3 Computer ScienceMrs Margaret Sifuna BSc (Buckinghamshire) PGCE (Reading)
Learning Development
Learning Development Co-ordinatorMrs Leonie Keyte BA (UCL) PGCE (Oxford) Dip.RSA SpLD level 7 APC (PATOSS) NASENCO (Bath)
Learning DevelopmentMrs Elly Hogg BA (Bristol) PGCE (Birmingham) SpLD level 5
Learning DevelopmentMrs Nicola Brown BA PGCE OCR Cert SpLD
Learning DevelopmentMs Kate Dore BA (Bristol) SpLD Level 5
Library
LibrarianMrs Helen Norris MA (Cantab) DipLib (UCL), MCLIP
Mathematics
Head of MathematicsMr Derek Bottomley BSc (Leeds) PGCE (Oxford)
Second in DepartmentMrs Rorie Tomlinson BSc (Oxford Brookes) PGCE (Oxford)
Teacher of MathematicsMiss Samantha Barlow BSc (Manchester) PGCE (Oxford Brookes)
Teacher of MathematicsMrs Kate Nightingale MA (Somerville) PGCE (Trent Polytechnic)
Teacher of MathematicsMrs Daniela Vought BSc (Open University) GTP
Teacher of MathematicsMr Phil Walden BSC (Cardiff)
Teacher of MathematicsMr John Yonker BSc (Brunel)
Maths TutorMrs Sue Stovell Dipl (Wales)  Level 5 SpLD (OCR)
Media Studies & Film Studies
Head of Media Studies & Film StudiesMiss Anneka Potts-Lewis BA (Reading) SCITT (Astra)
Teacher of Media StudiesMrs Andrea Robinson BA (Leeds) PGCE (Lancashire)

 

Modern Foreign Languages
Head of MFL & Head of Digital Teaching and Learning ResourcesMr Antoine Rogeon Licence of English (France) Masters (France) QTS (Reading)
Second in Department Mrs Angela Shaw BA (Nottingham)
Teacher of MFL - GermanMiss Frances Dannatt BA PGCE
Teacher of MFL -  FrenchMrs Catherine Ennis BA (Grenoble University, France) PGCE (Reading)
Teacher of MFL -  Mandarin Mrs Caiyun Wang BSc (China) PGCE (Goldsmiths, London)
Teacher of MFLMs Anne Muller BA (Birmingham) MA (Queens University Ontario) PCGE (Manchester) Diploma Software GLOSCAT
Teacher of MFLMrs Julia Bushby MA (Oxon), PGCE (Roehampton)
Teacher of MFL - LatinMs Judith Katz
Music
Director of MusicMr John Padley BMus (London) LTCL ACPID FRSA
Assistant Director of MusicMr Oliver Roberts ARCO BMus MA (Cardiff), PGCE (Reading)
Head of Instrumental MusicMr Ian Haysted
Head of KeyboardMrs Maja Bilic
Head of StringsMr Jonathan Burnett BA Advanced Diploma (RWCMD) Dip ABRSM
Music and Music TechnologyMiss Harriette Wimble BA (Durham), BA (Reading)
MusicMr Mark Richards BMus (Wales) MMus (King’s, London) Research Fellowship (Cardiff), FRSA, MCCT
Music Tutors
AccompanistMs Anita D'Attellis
BassoonMiss Ana Docolin MMus (RAM)
BrassMs Jessica Ortony BMus MMus PGDip
CelloMiss Ana Borzone PGDip (RCM)
Flute/PianoMrs Alison Wilkins BA 
GuitarMr Patrick Moore BSc (Warwick) MA (London)
OboeMs Julia White MA MMus
PercussionMr Jason Reeve MMus ATCL ARSM
PianoMr Ben Giddens BA (UEA) ARCO
PianoMrs Anna Hodgkinson Diploma (Novosibirsk College of Music)
PianoMs Jocelyn Longworth Diploma (Conserviatorio Stalale Di Musica)
SingingMrs Julie Kench BA (Brunel) PGDip (Trinity College) PGAdvDip (Trinity College)
SingingMs Tania Pratt LTCL
SingingMr Toby Ward BA (Cambridge) 
SingingMs Emily Dickens BA (Cambridge) 
Violin/ViolaMiss Emily Pond 
PE
Director of SportMiss Laura Cox BA QTS (Brighton)
Assistant Director of Sport

Mrs Rachael Page BSc (Exeter), PGCE (Reading) (Maternity Leave)

Mrs Jade Evans BSc (Birmingham) PGCE (Bedfordshire) (Maternity Cover)

Head of NetballMrs Jade Evans BSc (Birmingham) PGCE (Bedfordshire)
Teacher of PEMr Nick Blackwell BA with QTS (Brighton)
Teacher of PEMrs Sophie Birkbeck BSc (Leeds) PGCE (Buckingham)
Teacher of PEMs Leticia Consiglio BA (USA), PGCE
Teacher of PEMiss Aimee Rutherford BSc PGCE
Teacher of PE with Lacrosse SpecialismMiss Evie Stephens BSc (Leeds) MSc (Loughborough) PGCE (Buckingham)
Teacher of PEMiss Tiffany Lee BSc (London) MSc
Head of DanceMrs Vicky Powell BA Hons (New Bucks) Professional Dance Development, AISTD Modem, Tap, Ballet, CYMCA level 2, Musical Theatre & Teacher Training Diploma (SLP College)
DanceMiss Abigail Marsh BA Hons (Liverpool Institute for Performing Arts), ISTD Diploma in Dance Education (DDE)
DanceMiss Helenrose Sansone BA Hons (Brighton University), ISTD Diploma in Dance Education (DDE), BTEC National Diploma in Performing Arts 
BalletMrs Angela Brierley Dip Ed (Guildford), Higher National Diploma in Performing Arts (London), Licentiate of Imperial Ballet LISTD
SwimmingMr Gary Blunt ILM Leadership & Management Level 3
Tennis CoachMr Richard Knight LTA Licenced Level 3 coach
Tennis CoachMr David Vaughan LTA Licenced Level 4 Performance coach
Tennis CoachMr Paul Wardell LTA Licenced Level 4 Performance coach
  
Psychology
Head of PsychologyDr Amy Fancourt BSc (Durham) MSc (University of London) PhD (Goldsmiths, London)
PsychologyMrs Lucy Lewis BA (Sheffield) MA (Oxford Brookes) CELTA (Cambridge)
PsychologyMr Ben Stephenson BSc (Warwick) MSc (Loughborough) GTP
Psychology, Criminology and RSDr Laura Burgess BSc (Bangor), MSc (Bangor), PhD (Reading)
Religion & Philosophy
Head of Religion and PhilosophyMiss Eleanor Megill BA (Manchester) PGCE (Cambridge), M Ed (Cambridge)
Science
Head of Science and Head of PhysicsMrs Sarah Eagle BSc PGCE (Southampton)
Head of Biology, Second in STEM and Second in DepartmentMrs Katherine Wright PGCE (Oxford Brookes), BSc (Kingston)
BiologyMrs Elizabeth Miller PGCE (Sunderland), BSc (Hull)
BiologyMrs Rebecca Croll BSc (Southampton), MSc (Oxford) PGCE (IoE) (Maternity Leave)
BiologyMrs Andrea Watson BSc (Bath), PGCE (Reading)
Head of ChemistryMs Jessica Norris BA (Oxford) MSc (London) PGCE (Hertfordshire)
ChemistryMrs Hilary Jones BSc (Durham), PGCE (Cambridge)
ChemistryMrs Barbara Orpwood LRSC PGCE (Reading)
PhysicsMrs Deborah Goodchild BSc PGCE (Reading)
PhysicsMiss Claire Morris PGCE (Oxford), PGCert (Strathclyde), BPhys (Durham)
PhysicsMr Clive Young BA (Sussex) PGCE MA
Science Support Technician Ms Tania Scott BSc (Canterbury, New Zealand) PhD (Cambridge)
Senior Laboratory Technician (Biology)Mrs Ubi Szulc
Senior Laboratory Technician (Chemistry)Mrs Rosa Rodriguez
Senior Laboratory Technician (Physics)TBC

 

 

Sociology
Teacher of SociologyDr Amy Fancourt BSc (Durham) MSc (University of London) PhD (Goldsmiths, London)
Teacher of SociologyMrs Lucy Lewis BA (Sheffield) MA (Oxford Brookes) CELTA (Cambridge)

 

Support Staff
Admissions, Marketing & Events
Director of Marketing, Admissions and Communications Mrs Anna Wrigley BA (Bournemouth) 
AMCIS Certificate in Admissions Management
Head of AdmissionsMs Susan Fontenelle
Admissions AssistantMrs Michelle Green
Admissions Officer (International)Mrs Susan Brock
Marketing Communications OfficerMiss Bethan Clothier BA (Bath) MA (Bath)
Alumnae CoordinatorMrs Amanda Hatfield BA (Reading)
Graduate Marketing AssistantMiss Luci Reid BA (Winchester)
Events Manager Mrs Tanya Snarey BA (Winchester) 
Events Co-ordinatorMrs Abigail Manson BA (Bristol)
Performing Arts and Events TechnicianMr Bertie Pugh
Bursary & Facilities
Director of Finance and OperationsMs Rebecca Patton
Finance ManagerMr Andrew Corcoran
PA to the Director of Finance & OperationsMrs Alison Mason
Interim Payroll ManagerMs Judith Frisby
Finance OfficerMs Judith Ling
Finance AssistantMrs Kerry Smith
Assistant Estates ManagerMr Dane Kirby
Facilities Compliance AdministratorTBC
Human Resources ManagerMrs Judith Tremayne Dip Performance Management, Dip Advanced Performance Management, Dip Change Management
HR AdministratorMrs Claire Harris DMS (Reading)
HR AssistantMiss Kirsty Nunn Human Resources Level 3 (Farnborough)
Catering
Catering ManagerAlasdair Clake
Grounds & Maintenance
Head GroundsmanMr Eliot Whithouse
Grounds StaffMr Marcin Mazurkiewicz
Grounds StaffMr Ken Stamp
Maintenance StaffMr Zenon Bosiacki
Maintenance StaffMr Nigel Ward
Maintenance StaffMr Piotr Dziura
Maintenance StaffMr Martin Coventry
Event PorterMr Bruce Sarjent
IT
Head of ITMr Rob Wooders
Deputy IT ManagerMr Austen Allen ILM Leadership and Management Level 3
IT Support TechnicianMr Richard Szulc
Mini Bus Driver
Mini Bus DriverMr Martin Harwood
Morgan Sports Centre
Sports Centre ManagerMr Ian Gregory HND Leisure and Recreation Management
Shift SupervisorMr Daniel John PGCE (Bath Spa) BSc (South Wales)
Shift SupervisorMr Joseph Szram
Office & Administration
PA to the HeadMs Andrea Cooper
PA to the Deputy HeadsMrs Ann Long
ReceptionistMrs Paula Jackson
Pupil Attendance and Data Administration AssistantMrs Alice Bedworth
Examinations Officer and Database & Timetable ManagerMrs Deborah Hunt
Exams and Learning Development Administration CoordinatorMiss Maggie Mann
Morning Cover AssistantMrs Nicky Liddon-Horncastle
Afternoon Cover AssistantMrs Mary O’Connell Hughan
Evening Cover AssistantMrs Sarah Bullivant
Weekend Cover AssistantMiss Ashmita Gurung BSc (Social Sciences)
Food and Nutrition
Teacher of Food and Nutrition

Mrs Karen Teague